Carol Dweck "Nowa psychologia sukcesu" to najnowsza pozycja, którą skończyłem czytać.
Bardzo ciekawa książka, z której można wyciągnąć wiele praktycznych wniosków i modeli mentalnych, a następnie wykorzystać je żeby osiągnąć swój sukces.
Sukces, który dla każdego z nas może oznaczać coś innego.
Jakieś osiągnięcie w sporcie, biznesie, relacjach, tudzież życiu zawodowym czy prywatnym.
Autorka w swojej książce opisuje dwa nastawienia jakie ludzie sobą reprezantują, nastawienia które zbadała podczas swojej wieloletniej kariery.
Są to:
Nastwaienie TRWAŁOŚĆ- które mówi o tym, że z pewnymi cechami, umiejętnościami albo talentami rodzimy się lub nie. Coś mamy już w sobie lub nie. A osoby z talentem, bardzo często bardzo niechętnie podchodzą do tematu rozwijania swoich umiejętnościami, często uważają, że coś im się należy. A jak coś nie idzie po ich myśli, to winią wszystko i wszystkich do okoła, zamiast dostrzec swoje braki i niedociągnięcia. Autorka podaje sporo ciekawych przykładów, np dzieci w szkole które tylko rozwiązywąły zadania na których się znały. Skupiały się na tym co potrafią, a spróbowanie czegoś trudniejszego mogłoby zaburzyć obraz siebie jako osoby posiadającej talent, podważyć ten obraz.
Nastawienie na ROZWÓJ- osoby kierujące się tym nastawieniem, nie zrażają się, że czegoś nie potrafią albo nie rozumieją, wręcz przeciwnie. Dla osób z tym nastawieniem, przyjemność i frajdę sprawia podejmowanie się wyzwań, robienie trudnych rzeczy z których będą się mogły czegoś nauczyć. Dzieci jakie przebadała Dweck charakteryzowały się entuzjastycznym podejściem do wyzwań - czy już to czegoś nas nie powinno nauczyć?
Przeszkody, trudności, wyzwania czy to nie jest słuszna droga na rozwijanie swoich umiejetności?
Wyjście ze swojej strefy komfortu?
Nastawienie na rozwój przydaje się w każdej dziedzinie życia:
Sporcie, biznesie, relacjach międzyludzkich, związkach, również w pracy i codziennym życiu.
W książce podane jest jak rozwijać w sobie nastawienie na rozwój, ale (co ważniejsze) również jak uczyć tego nastawienia innych.
To, że my coś rozumiemy i potrafimy, nie koniecznie znaczy, że wiemy jak coś przekazać dalej.
Czy wprowadzenie zmian jest łatwe? Nie...
Czy uczenie się nowych rzeczy jest lekkie i przyjemne? Niekoniecznie...
A czy jest tego warte? Absolutnie!